Otroška hrana

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. nov 2008 9:05

KatarinaK, mislim, da je mamamia s čokolešnikom oziroma čokolinom mislila raznorazne kašice, ki jih mešaš ali z vodo ali z mlekom in ne konkretnih produktov. Moja mama je čokolino izraz uporabljala za vse kaše v prahu po vrsti, naj je šlo za Humano ali kaj drugega.

Loni Makaroni

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

6. nov 2008 9:07

anitab je napisal/a:
No pa še ena "cvetka" za une k bi dojile ful dolg. Kolegica babica je tretjega otroka dojila do skor devetega meseca,samo dojila nič druzga. Je mislna kolk ji bo dobr naredila...Pol pa tmala ni hotla nič jest,sploh ni znala požirat,se je samo davla pa nič ji ni blo všeč.Je rekla da nkol več tko. anitab
Dokazano je, da je dojenje najboljše za otroka in da otroku do šestega meseca popolnoma zadostuje samo dojenje, seveda če je zdrav, če ima mama dovolj mleka, v bistvu če je vse v redu. Moj mlajši je bil do šestega meseca samo dojen (tako mi je bilo najbolj enostavno, saj smo lahko šli povsod, pa ni bilo treba pripravljati hrane in pijače ali paziti, da bomo doma, ko bo lačen), potem pa sem začela uvajati gosto hrano, kar nam sploh ni šlo. Tamali ni maral pa konec. Do devetega meseca je bil skoraj samo dojen, le občasno sem mu uspela v usta spraviti kaj sadnega. Bil je lepo okrogel in videlo se je, da mu nič ne manjka. Začel je jesti šele po enem letu, ko smo mu lahko dali vse, kar jemo mi. Zdaj, pri 20 mesecih je suhec, ima 10 kg, poje pa več in bolj raznoliko kot njegov starejši bratec, pa še doji se zraven. Starejšemu sem začela dajati sadje že v petem mesecu, ker sem mislila, da rabi. Res je prej začel jest, je pa danes zbirčen in ne mara vsega. Tako da tvojo "cvetko" niti ni za jemati tako resno, ker vsak otrok je drugačen in dolgo dojenje sploh ne more biti razlog za kasnejše težave v prehranjevanju. Pa še to, marsikatera pravi, da je dala otroku določeno hrano, ki se odsvetuje, pa je bilo vse v redu, otroku ni bilo nič narobe. Določena hrana se pri določeni starosti odsvetuje zaradi možnosti, da bi pri otroku izzvala kakšno alergijo, kar pa ne pomeni, da jo bo otrok tudi res dobil, če bo jedel to hrano. Večina bo verjetno prenesla, eden pa bo lahko alergičen in pri malih dojenčkih je veliko težje reševati take težave, kot pri večjih. Seveda ste imeli srečo, da otrok ni pokazal alergije, ker če bi bil eden od tistih nesrečnežev, ki jo imajo, se seveda nebi mogli tukaj pohvaliti, da je bilo vse v redu. Vsaka mama sama ve, kaj je otroku najbolje in mu namerno zagotovo nebi škodovala. Danes imamo na voljo toliko informacij o dojenčkih, da nam ni treba več reči: "jaz sem pa tako delala, pa je danes živ in zdrav..." matilda

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

6. nov 2008 9:18

Atina je napisal/a:
Nasvet? Kupi revijo Mamina paparica - notri imaš kup nasvetov strokovnjakinj, kako postopoma uvajati okuse. Meni je bila v veliko pomoč. Drug nasvet: če dojiš, doji še naprej in zraven še kaj dodajaj. Jaz sem recimo dopoldan dala nekaj sadnega (banana, jabolko, breskev ipd. posamezno ali kombinacijo, zdaj je na voljo kaki), kosilo je bilo zelenjavno (korenček, cvetača, brokoli, koleraba, bučke, kasneje krompir), zvečer pa mlečno kašico, če otrok prenese (sin ni, hči pa). Vmes sem dojila. Atina

S tem se v celoti strinjam!

Jaz sem si pri prvem tudi kupila Paparico in se po njej ravnam že v drugo. Meni se zdi vredu stvar, kljub kakšnim nasprotujočim si nasvetom. V takih trenutkih pa naredim malce po svoje. V njej piše naj bi kruh začeli uvajati pri 8.mesecih, testenine pa pri 9. 

 

marelica

Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 06. nov 2008 09:18:52

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

6. nov 2008 9:25

Ja, oprosti mamamija, nisem mislila težit, samo ta otroček ima res malo reveliko težo za svojo starost in ko sem se spomnila na čokolino, me je kar zvilo. No pa proti čokolinoti nimam nič, ker ga naš petletnik obožuje, samo nima težav s težo. Ima pa 19kg, pri petih letih. Oprosti še enkrat. je pa res razlika rižolino, al pa čokolino. Za štirimesečnika mislim. tole s paparico ni slaba ideja! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

6. nov 2008 9:51

[citat=--Katarina K--]Ja, oprosti mamamija, nisem mislila težit, samo ta otroček ima res malo reveliko težo za svojo starost in ko sem se spomnila na čokolino, me je kar zvilo. No pa proti čokolinoti nimam nič, ker ga naš petletnik obožuje, samo nima težav s težo. Ima pa 19kg, pri petih letih. Oprosti še enkrat. je pa res razlika rižolino, al pa čokolino. Za štirimesečnika mislim. tole s paparico ni slaba ideja! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/[/citat]

 

Saj ni nič narobe, je Loni nekako povzela, kar sem dejansko mislila. Meni se tudi zdi deset kg pri štirih mesecih izjemna teža (hči jih je imela 12 pri letu dni in je bila okrogla kot žoga), ampak morda mamica nima več mleka, kakšna žlička rižolina s sadjem pa ne more škodit (pa celo čokolina, če se ne pretirava ni panike). Ampak kot je atina rekla, je bil njen otrok podobne teže, pa je bilo vse ok. Tako kot so rekle predhodnice, vsak otrok je drugačen, mame pa tudi.

 

In res se nasveti pediatrov in doktrine o prehrani mačkov spreminjajo iz leta v leto. Če bi današnje mamice vedele, kaj vse so svetovali nam (moja sta namreč stara preko 20 let) bi se verjetno držale za glavo. Mene so dekleta na Kulslo podučila, zakaj se nekatera hrana ne dodaja pred letom starosti na primer, in to pač sprejemam kot posledico sodobnih dognanj. Čeprav je moj sin jedel jajca in ribe in kruh in kekse in sol v hrani in sladkane kašiice in vsak dve steklenički sladkanega čokolešnika z domačim kravjim mlekom (sprva razredčenim)  že po šestem, sedmem mesecu,  je vedno kar kipel od zdravja in tako je še danes. Smo očitno imeli srečo, da s fantom ni bilo nič narobe. Danes bi me verejtno kregali do onemoglosti, ampak takrat je bilo tako. Res pa je tudi, da je bilo takrat okolje manj onesnaženo, pridelava hrane bolj zdrava, otroci zaradi vsega, kar se z okoljem in ozračjem dogaja, tudi manj občutljivi in podvrženi alergijam. Tako da se z leti navodila za prehranjevanje otrok spreminjajo tudi v povezavi z vsem tem.

 Pri hčeri je bilo drugače, je imela izjemno občutljiva prebavila in je dva meseca po prenehanju dojenja smela jesti le čisto posebno adaptirano hrano. A ko je pri sedmih mesecih prvič poskusila krompirjevo kašico z zelenjavo, pa potem še malo riža s perutnino in zelenjavo, pa sadje v vseh mogočih kombinacijah, je nenehno odpirala kljun, prebavila pa so že bila tako pripravljena na to hrano, da ni bilo nikdar nobenih težav več.

 

Zato pravim, da je posvet s pediatrom še vedno najboljša izbira za vsako mamico, naša mnenja tukaj lahko pripomorejo v toliko, da se otresejo strahu ali pomislekov oziroma da vidijo, kako smo se mame v različnih obdobjih znašle in da niso edine, ki včasih ne vedo, kako ravnati. Včasih je tudi to dovolj.

Mamamia

 

 

 

mamamia

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

6. nov 2008 10:21

Ja, tako je to, z doktrinami. Kot sem napisala zgoraj, danes pediatri odsvetujejo kravje mleko pred dopolnjenim prvim letom starosti otroka. Moja mami zna povedati, da sem jaz zrasla ob "materi kravi", (ker je bila mami želodčna bolnica in ni mogla/smela dojiti) po nasvetu takratne moje pediatrinje - ob mešanici domačega kravjega mleka in vode - vedno v razmerju toliko delov mleka kot je otrok v mesecih star + voda (npr. pri starosti dveh mesecev dva dela mleka + osem delov vode). Danes pravijo, da mlečne molekule poškodujejo nedozorena prebavila... pa saj takrat bi jih najbrž enako. Je pa res, da pred 30-40 leti ni bilo na voljo toliko mlečnih pripravkov za dojenčke, kot jih je na trgu danes... Glede čokolina pa sem hotela samo še to napisati - sem šla prav na embalažo pogledat - in proizvajalec svetuje uživanje po dopolnjenjem 8. mesecu starosti. In kolikor se spomnim, so podobne oznake - t.j. kdaj dati kaj otroku jesti - tudi na ostalih otroških pripravkih, kašicah... tako da, morda se velja nekoliko ravnati tudi po teh priporočilih. Irena

Librica  

član od: 4.8.2008

sporočila: 8

6. nov 2008 11:05

Naj se še jaz oglasim in podam le olajšanje, ki sem ga prebrala pri devh avtoricah. Prav oddahnila sem si, ko sem prebrala sporočilo Matilde. Tudi moj sinček je kar konkreten in ima pri 7 mesecih žez 10 kg. Se pa še izključno samo doji. Pa to ne zato, ker mu ne bi hotela dati goste hrane, ampak ker enostavno noče odpreti ust. Edino zadnjič, ko sem jedla sldoled s smetano in me je tako lepo gledal, sem mu dala le za poskusit (!) smetano. je odprl usta tako na široko, da bi mu lahko taveliko žlico dala. Seveda mu smetane ne bom dajala. Sadnih, zelenjavnih, mlečnih kašic in vsega ostalega primernega za njegovo starost pa noče. Upam, da se mu bo kmalu odprlo in da ne bo treba čakat do enega leta, saj začnem delat še preden bo star 11 mesecev. Librica

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

6. nov 2008 11:56

Librica. Poznam to, ko nočejo odpret ust. Pri ta prvem sva začela tudi midva z zelenjavo že pri štirih mesecih in je bil totalno navdušen, čeprav pravijo da naj bi se dojil do šestega. ta drugi pa ni hotel jesti drugega razen mleka do šestega meseca. pol se mu je pa odprlo in je ratal velik jedec. Ampak samo, če je dobro skuhano. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Librica  

član od: 4.8.2008

sporočila: 8

6. nov 2008 12:02

Ma jaz ne vem, kaj delam narobe. Tudi ta prva ni bila preveč navdušena nad hrano in sem upala, da pri ta drugem bo pa boljš. Pa je še slabše. In ko smo ravno pri tem, me še zanima, ali ste tiste, katerih otroci niso hoteli jesti, vseeno vztrajno dan za dnem in nekajkrat na dan otroku ponujale gosto hrano. Jaz že včasih kar izugubim voljo. Ne vem no, kaj naj. Sedaj sem pa že res malo izven začetne teme. Pa brez zamere. Librica

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

6. nov 2008 12:20

Librica, pri nas je bilo podobno. Dojiti sem nehala po šestih mesecih, ker sem mislila, da zdaj bomo pa lepo nadaljevali z gosto hrano, pa hčerka ni in ni hotela jesti nič razen mleka (adaptiranega-Hipp, ne kravjega), pa tu in tam kaka skutka, žlica pretlačene kuhane hruške (če ni bilo dovolj mehko, je samo pljuvala).....skratka groza. Najprej sem se še trudila s kuhanjem posebej kašic za njo, potem sem ji po nekaterih priporočilih poskušala dajati kar to, kar smo mi jedli-NIČ. Je bila pa res lepo okrogla, čeprav se ne spomnim, koliko kg je imela, tako da sem ji enostavno prenehala ponujat. "Jesti" je pričela komaj nekako takrat, ko je šla v varstvo, torej ko je imela kakšnih 11 mesecev, pa še to je jedla samo tam, doma pa še vedna najraje mleko, takrat že kravje in kakav. Potem se je nekako odprlo, samo od sebe, danes, pri petih letih je sicer izbirčna, čeprav je vedno boljše (doma, v vrtcu je vse), ima pa 18,5 kg. Ne vem, jaz na tvojem mestu ne bi komplicirala, sploh če fantek ni suh. Jaz sem se vedno ravnala po tem, da se bodo stvari že nekako same od sebe uredile in se res so. lenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti